شما اینجا هستید
صفحه اصلی > هنر دستی > تراریوم > تراریوم چیست ؟ | چگونه یک تراریوم بسازیم ؟

تراریوم چیست ؟ | چگونه یک تراریوم بسازیم ؟

تراریوم چیست ؟ چگونه یک تراریوم بسازیم؟ ایا تا به حال با اینگونه سوالات روبه رو شده اید؟ در صورتی که جواب شما مثبت است ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید .

کلمه ی ترایریوم کلمه ای لاتین است که از دو قسمت terra به معنی خاک و زمین و rium به عنوان پسوند مکان تشکیل شده است . بر این اساس می توان این عبارت را به نمایشگاه جانداران زمینی ترجمه کرد .

 

تراریوم سازه ای است که در نگاه اول شباهت زیادی به آکواریوم دارد ، تنها با این تفاوت که به جای آب و ماهی در آن از گل و گیاه نگاهداری می شود . اما در اصل تفاوت های زیادی بین این دو وجود دارد .

تراروم در لغت به معنی باغ شیشه ای است یعنی ظرفی دربسته از جنس شیشه یا پلاستیک شفاف ، که درون آن گیاهان سازگار با یکدیگر پرورش داده می شوند . گیاهان درون ظروفی از جنس شیشه یا دیگر مواد شفاف احاطه می شوند که تماس آنها با هوای بیرون غیر ممکن یا بسیار محدود می باشد . به همین دلیل محیط داخل تراریوم ، ریز اقلیمی است با رطوبت بالا که امکان پرورش بسیاری از گیاهان حساس به خشکی را که در شرایط معمولی امکانپذیر نیست میسر می سازد .

تراریوم چیست ؟ | چگونه یک تراریوم بسازیم ؟

این محیط با توجه به ویژگی های یک گلخانه که فضای مرطوب و ایده آلی برای رشد گیاهان فراهم می کند ، طراحی شده است و متناسب با ابعاد آن امکان قرار دادن انواعی از گلها و گیاهان در اندازه های کوچک و بزرگ را در کنار هم فراهم می نماید و چون رطوبت فضای داخل آن در یک چرخه حفظ می شود به توجه بسیار کمی نیاز دارد .

تراریوم چیست ؟ | چگونه یک تراریوم بسازیم ؟

آب تبخیر شده از سطح برگ گیاهان به صورت قطعات آب بر روی دیواره ی ظرف می نشیند و به تدریج روی دیواره به سمت پایین حرکت کرده و وارد خاک می شود . وجود این چرخه آب در تراریوم باعث می شود که گاهی تا هفته ها نیاز به آبیاری نباشد .

تراریوم یک سیستم نسبتا مستقل می باشد به این معنی که مقدار خاک ، نور ، تعداد و نوع گیاهان در این سیستم با محاسبات دقیق علمی به گونه ای گزینش می شوند که بعد از طراحی و راه اندازی دیگر به رسیدگی زیاد مانند آبیاری مداوم ، کود دهی و تعویض خاک نیاز ندارند تنها شاید به مقدار معینی آبیاری آن هم یک مرتبه در ماه نیاز باشد .

تراریوم چیست ؟ | چگونه یک تراریوم بسازیم ؟

برای بحث و بررسی در این موضوع و خواندن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید .

 

 

مطالب مرتبط با تراریوم چیست ؟ | چگونه تراریوم بسازیم ؟ :

تراریوم چیست؟

آموزش ساخت تراریوم

خاک مناسب تراریوم | گیاهان تراریوم | بستر تراریوم

عکس انواع تراریوم

عکسهای تراریوم اعضای سایت

One thought on “تراریوم چیست ؟ | چگونه یک تراریوم بسازیم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

Top