شما اینجا هستید
صفحه اصلی > هنر دستی > سرمه دوزی > سرمه دوزی روی لباس

سرمه دوزی روی لباس

سرمه دوزی روی لباس ، سرمه انواع مختلف دارد بعضی از انواع سرمه ریز و مات میباشند که اغلب برای دور دوزی (برای دوختن اطراف طرح) استفاده میشود و برخی از سرمه ها براق هستند که به این نوع سرمه تراش یا الماسی میگویند که بیشتر برای تم پر دوزی (پر کردن داخل گل یا طرح ) استفاده میشود.

ابزار و مواد اولیه مورد نیاز برای سرمه دوزی روی لباس :

1-     پارچه ترمه یا ساده

2-      نخ محکم (پلی استر) سفید یا کرم

3-      سوزن مخصوص سرمه دوزی

4-      پنبه یا پشم شیشه(برای برجسته دوزی )

5-     انواع سرمه – مروارید

روش کار:

برای دوخت سرمه نخست طرح را روی کاغذ کشیده و روی پارچه نقش اندازی نموده سپس طرح را به وسیله پنبه یا فتیله یا ابریشم بر جسته نموده و با بست های ریز و چسب بر زمینه محکم می نماییم .

سرمه هایی که در دسته های 5 الی 25 سانتی متری است را به دقت جدا میکنیم .البته موقع قیچی نمودن باید دقت نماییم که سر نخ سرمه به جایی گیر نکند که تمام رشته باز شود سرمه را به اندازه دلخواه بریده و سوزن و نخ را توی سرمه فرو میکنیم و قسمت داخل متن را ساتن دوزی و زرک دوزی می نماییم  هنگامی که برگ های طرح بزرگ میباشد باید ان را از طول به دو قسمت کنیم .

سرمه دوزی

با دوخت بر گ دوزی جناغی جداگانه میدوزیم طوری که مشخص شود.باید سعی نماییم شلالها کاملا کنار هم و موازی با یکدیگر در هر قسمت دوخته شود.دوخت ساقه ها به شیوه ساقه دوزی باید دوخته شود با سرمه میتوان انواع دوخت های قلاب دندان موشی زیگزاک دوزی و همچنین انواع دوخت  های تزئینی را انجام داد.

از انواع دوخت هایی که بیشتر در این دوخت بکار میرود میتوان به دوخت :زنجیره ای برگ دوزی جناغی دور دوزی مار پیچ الوان روی زنجیره دوخت ساتن    دوخت مورب ساقه دوزی و بست دوزی دندان موشی و زیگزاک های مختلف نام برد.

سرمه دوزی

پیاده کردن طرح سرمه دوزی روی لباس یا پارچه

بعد از کشیدن طرح نوبت پیاده کردن ا سرمه دوزی روی لباس یا پارچه است اینکار را به سه صورت می توان انجام داد:

­1ـ پیاده کردن طرح با کاغذ روغنی:

طرح را روی کاغذ روغنی کشیده و سپس روی پارچه کوک میزنیم و دوخت را شروع می کنیم.

2ـ پیاده کردن طرح با کار بن:

در این روش باید دقت بیشتری کرد ابتدا پارچه را روی میز یا جایی که زیر کار محکم باشد پهن می کنیم بعد کاربن را روی پارچه می گذاریم و سپس طرح را قرار می دهیم حال با دقت کامل که طرح و کاربن جا بجا نشوند شروع به پیاده کردن ان روی پارچه می کنیم بعد از اتمام کار شروع به دوخت می کنیم.

3ـ پیاده کردن طرح به وسیله کوک:

ابتدا پشت ترمه را لایه چسب چسبانده و روی لایه چسب طرح خود را کاربن می کنیم سپس خطوط کاربنی را کوک می زنیم تا طرح به صورت کوک دراید و انرا بدوزیم.

سرمه دوزی

سایر مطالب آموزش سرمه دوزی :

آموزش دوخت سرمه دوزی

سرمه دوزی روی لباس

سرمه دوزی چیست

انواع دوخت سرمه دوزی

دوخت گل و ساقه و برگ

آموزش سرمه دوزی مدرن ۱

آموزش سرمه دوزی مدرن ۲

آموزش سرمه دوزی مدرن 3

 


برای آشنایی و آموزش بیشتر می توانید کتاب سرمه دوزی آفاق امیریان را تهیه کنید .

خرید اینترنتی کتاب سرمه دوزی از آفاق امیریان

One thought on “سرمه دوزی روی لباس

دیدگاهتان را بنویسید

Top