شما اینجا هستید
صفحه اصلی > هنر دستی > سرمه دوزی > طرز دوخت سرمه دوزی برگ برجسته | سرمه دوزی شیرین حسینی

طرز دوخت سرمه دوزی برگ برجسته | سرمه دوزی شیرین حسینی

پیش از این طرز دوخت سرمه دوزی برگ را آموزش دادیم و برجسته دوزی آن را به آموزش دیگری موکول کردیم . اکنون به برجسته دوزی برگ  می پردازیم با طرز دوخت سرمه دوزی شیرین حسینی همراه شوید تا همچون آموزش های قبلی نکات مخفی سرمه دوزی را برایتان فاش کند .

در قدیم از پیله ی کرم ابریشم برای برجسته نشان دادن سرمه دوزی ها استفاده می شد که به آن پیله دوزی نیز گفته می شود . ولی کم کم از پنبه به جای پیله جهت برجسته نمودن کار استفاده شد .

طرز دوخت سرمه دوزی برگ برجسته :

پنبه را به اندازه ای که برگ خیلی هم برجسته نشود در داخل برگ گذاشته و کوک می زنیم . دقت کنید که پنبه دوزی به صورت محکم و سفت انجام شود و کوک نداشته باشد که هنگام برجسته دوزی سرمه ، پنبه از زیر کار نا مرتب بیرون نزند . برای پر نمودن برگ هر ضلع برگ را به چهار قسمت تقسیم می کنیم .

از 1/4 پایینی یک ضلع به 1/4 بالایی ضلع روبرو سرمه ی تراش دوخته می شود . پس شیب صحیح به این شکل می باشد .

طرز دوخت سرمه دوزیابتدا نیمه ی پایینی را با سرمه ی تراش پر می کنیم . و سپس نیمه ی بالایی برگ دوخته می شود . دقت کنید که تراش ها را دقیقا به اندازه ای که لازم است برش بزنید . اگر کوتاه تر باشد پنبه از زیر کار پیدا می شود .

طرز دوخت سرمه دوزی
سعی کنید سوزن را کنار هم کنار هم درآورده تا بین تراش ها فاصله ایجاد نشود و پنبه از زیر کار مشخص نباشد . اگر پنبه دوزی خیلی برجسته شود ، باعث به خوبی روی کار قرار نگرفتن تراش ها شده و پنبه از زیر کار پیدا خواهد شد .

طرز دوخت سرمه دوزی
بنابراین با رعایت نکات گفته شده در بالا می توان یک برجسته دوزی تمیز و مرتب را انجام داد . در آموزش های بعدی طرز دوخت سرمه دوزی و دور دوزی گلبرگ ها به چند روش مختلف آموزش داده خواهد شد .

 


علاقه مندان به سرمه دوزی می توانند دی وی دی سرمه دوزی خانم خوشبخت را تهیه کنند .

خرید اینترنتی دی وی دی سرمه دوزی خانم خوشبخت

189-386-home
 

دیدگاهتان را بنویسید

Top