شما اینجا هستید
صفحه اصلی > هنر خیاطی > مدل لباس > مدل لباس های طرح ایرانی

مدل لباس های طرح ایرانی

یک لباس مجلسی که در عین پوشیده بودن، بیشتر به درد مجالس خانم‌ هامی‌خورد . در این لباس از مدل آستین «سمبوسه‌ای» استفاده شده که درلباس‌ های سنتی کردی مرسوم است . طرح کارشده روی قسمت جلویی لباس هم از نقوش سنتی الهام گرفته شده است .

Iranian-dress-3

این عکس، یک لباس مجلسی است که ضمنا پوشیده هم هست. خوبی‌ اش این است که با باز کردن یقه لباس زیری و برداشتن آستین‌ هایی که ساق دست را پوشانده‌اند،می‌توانید در مجالس زنانه آن را بپوشید؛ ضمن اینکه به خاطر نوع خاص چین‌هاو شکل هفت و هشتی لبه دامن، لباس بیشتر از آن چیزی که هست، چین‌چینی وپف‌دار به نظر می‌رسد.

Iranian-dress-4

انواع مدل لباس طرح ایرانی برای مانتو و لباس بیرون

ست‌ کردن و هارمونی رنگ پارچه‌های لباس، با کفش و کیف و حتی انتخابرنگ مناسب برای هر کاربرد، کار سخت و البته مهمی است. لباس اگر یکرنگ باشد، اصلا دیده نمی‌شود . در مدل لباس زیر برای درآوردن لباس از یکرنگی یک عنصرساده سنتی روی سینه لباس اضافه شده.

Iranian-dress-6

در مدل لباس زیر  ترکیب بسیار ساده‌ای از رنگ‌های سیاه و سفید است. این۲ رنگ هر دوبه شدت خنثی هستند و ممکن است آدم را بیش از حد بی‌روح نشان دهند؛ البته ترکیبش در کنار هم معمولا خوب از آب در می‌آید .

Iranian-dress-5

اگر از آن تریپ اسپرت‌ها هستید که عمراً دست از شلوار جین نمی‌کشید، بد نیست این مدل را هم ببینید. در این شکل، همان شلوارهای جین ومانتو های خاکستری ساده معمولی با اضافه‌شدن گلدوزی و وزن‌دوزی‌ های سنتی ،حسابی ایرانیزه شده‌اند . با این کار ، هم از راحتی شلوار جین استفاده کرده و هم کمی از غربزدگی نجات پیدا کرده‌اید .

Iranian-dress-7

مدل جلیقه‌ ای که روی مانتو آمده ، شبیه به کفش کتانی است و پوشیدنش با یک کتانی- که رنگش با جلیقه یا مانتو هماهنگ باشد – تیپ ورزشی را تکمیل می‌کند .

Iranian-dress-8

اگر طرفدار لباس‌های ایرانی هستید و از پوشیدن محصولات چینی و اروپایی حوصله‌تان سر رفته، بد نیست سراغ لباس‌های سنتی هم بروید.

Iranian-dress-9

چند مدل از لباس‌های سنتی ایران را می بینید . مدل لباس مردم قاسم‌آباد شمال را در شکل بالایی می بینید . شکلبعدی هم کمی تا قسمتی شبیه لباس مردم کلات نادری است که البته خیلی ساده‌تر و سبک‌تر از اصل آن است. یک لباس ابریشمی دستباف محلی کلات، بین ۱ تا ۲ میلیون برای خریدارش آب می‌خورد که نشان‌دهنده زحمتی است که پای دوختش رفته .

Iranian-dress-10

این لباس نوعی شلیته را نشان می‌دهد که در لباس‌های محلی خیلی از مناطق ایران دیده می‌شود. شلیته بلند است و روی دامن می‌آید و البته به خاطر چاک‌های دو طرف آن، جلوی حرکت را هم نمی‌گیرد .

Iranian-dress-11

این مدل لباس هم یک‌جور استفاده از دامن‌ های چین‌ دار است که بیشتر در لباس دختر های ترک دیده می‌شود .

Iranian-dress-12

ساده‌ ترین راهی که به نظر می‌ رسد و خیلی هم استفاده می‌شود ، دوختن نوار یا حاشیه دور لبه‌ های آستین ، یقه و تنه مانتو است که نمونه‌اش را درشکل زیر می‌بینید. اگر همین حاشیه یا تکه‌ دوزی اضافه شده را از پارچه‌ های سنتی انتخاب کنید ، دوز سنتی بودن مانتو را بالا می‌برد  .

Iranian-dress-14

در بعضی از همین مانتوها، طراحان به جای اینکه زحمت دوخت و استفاده ازپارچه اضافه را به خودشان بدهند، با چاپ نقش و نگار یا گلدوزی روی بعضی ازقسمت‌های مانتو، آن را زیباتر می‌کنند. این بلا را خودتان هم می‌توانید سر مانتوهای ساده‌تان بیاورید.

برای اینکه یک مانتوی ساده را کمی جذاب‌تر کنید، همیشه هم نیاز به تغییردادن خود مانتو نیست؛ با وسایل تزئینی هم می‌شود این کار را کرد. گاهیآویزهای بزرگ مسی و نقره‌ای، هم جای خالی تزئینات لباس را پر کرده و هم کلیژیگول‌تان می‌کنند.

Iranian-dress-15


 علاقه مندان به هنر خیاطی انواع لباس مجلسی و ملانتو می توانند کتاب آموزش خیاطی زیر را تهیه کنند .

 کتاب آموزش علمی و گام به گام الگو، برش و دوخت لباس های کشی و گریت (ساخت تزیینی پارچه)

خـــریـد اینتـــرنتــی

آموزش-خیاطی

دیدگاهتان را بنویسید

Top