شما اینجا هستید
صفحه اصلی > هنر خیاطی > دوخت لباس > آموزش خیاطی ( دوخت لباس های بی ساسون و یقه سرخود )

آموزش خیاطی ( دوخت لباس های بی ساسون و یقه سرخود )

در این مطلب با الگو ، برش و دوخت  لباس های بی ساسون و یقه سرخود آشنا خواهید شد . این آموزش خیاطی از سری دی وی دی های آموزش خیاطی استاد راوندی انتخاب شده است . از محبوب ترین آموزش های ایشان ، آموزش خیاطی می باشد که در حال مطالعه ی آن هستید .

 

الگو سازی آشنایی با الگوی لباسهای بی ساسون و یقه سر خود

برای حذف ساسون بغل سینه در لباسهای گشاد، طول کادر بالاتنه را میانگین می گیریم، دو و سه سانت را برای حلقه بالا نیامده و آنرا مانند حلقه پشت اما گودتر به نحوی که از نقطه 4 سانت بالا آمده گذر کند رسم می کنیم. قد لباس را در جلو به اندازه نصف اختلاف قد بالاتنه جلو و طول کادر پشت از پهلو بلند می کنیم. به علت حذف ساسون 2 سانت به پهنای آستنی اضافه نموده و خط کف آستین را نصف کادر منهای 3 حساب می کنیم. منحنی های تو خالی حلقه آستین را هم پرتر می گیریم .

آموزش خیاطی

برای حذف ساسون سرشانه پشت کافیست آنرا از بیخ گردن مطابق سرشانه جلو اندازه بزنیم. بهتر است نیم سانت برای خورد به آن اضافه کنیم.
به حذف ساسون بغل تا سه سانت می توان حلقه ها را پایین و بیرون برد که به ازای هر یک سانت باید دو سانت به کادرآستین اضافه نمود.
بعد از رسم خط وسط جلو و رو هم گرد محل بالاترین دکمه را مشخص می کنیم. مستطیلی شبیه به یقه انگلیسی آماده نموده و 2 سانت بالا آمده لبه جلو را به 2 سانت پایین تر از طول یقه روی خط وسط جلوی جدی به نحوی می چسبانیم که پایه یقه روی بیخ گردن و لبه بیرونی آن به طرف بیرون باشد.

آموزش خیاطی

بعد از اندازه زدن قسمت پشت آن با طول یقه پشت، اضافه را می زنیم ، از امتداد بیخ گردن تا وسط یقه از لبه بیرونی سه تا برش می زنیم که در پهنای 8 سانت نیم سانت باز می شود (مانند یقه ب ب ) اکنون که شکاف بالای یقه را داریم شکاف پایین را به دلخواه شکل می دهیم و با منحنی پر خط کش به لبه رو هم گرد در امتداد جادکمه بالایی وصل می کنیم . معمولاً شکاف یقه انگلیسی در بیشترین قوس آن قرار می گیرد و چنانچه بخواهیم آنرا پایین بیاوریم باید به محل شکاف مقداری قوس داد.
یقه آرشال مانند یقه انگلیسی، منتها با شکاف بسته می باشد که معمولاً قوس آنهم از بین می رود.
با باریک کردن یقه آرشال می توان یقه سه سانت سرخود که در حالت ایستاده می باشد برش زد.

آموزش خیاطی

تمام یقه هایی را که متصل به الگو می باشند سر خود می نامیم این یقه ها را می توان با برش منحنی کمی تو خالی از بیخ گردن تا انتهای شکاف یقه از الگو جدا کرده، در این حالت وسط یقه بدون درز می باشد. در این حالت چون جلوی لباس صاف نیست سجاف آن را باید به صورت جدا برش زد، با خطی که از 4 سانت بعد از بیخ گردن به حدود 8 سانت به لبه رو هم گرد مانده در محل جادکمه بالایی و از آن به پایین به موازات لبه رو هم گرد تا پایین لباس قسمت جلو شکاف سجاف ما را مشخص می کند.

آموزش خیاطی

برای جیب پایین از کمر 8 سانت پایین رفته و از وسط کار یک سانت کمتر از نصف فاصله سینه جیب افقی به مقدار 15 سانت می کشیم. جیب عمودی از دو سانت پایین تر از کمر شروع و از وسط جیب افقی می گذرد که دهنه آن 16 سانت می باشد( جیب بارانی) جیب کج چرخش آن روی دو لبه می باشد. جیب بالا از خط کف حلقه آستین 4 سانت بالاتر و از طرف حلقه با 3 سانت فاصله شروع می شود مقدار دهنه آن 8 سانت و معمولاً کمی کج ( لبه جلو به طرف پایین) قرار می گیرد.

برای برش و دوخت یقه های سر خود به تصاویر زیر دقت کنید .

آموزش خیاطی

آموزش خیاطی

آموزش خیاطی

 


 

علاقه مندان به هنر آموزش خیاطی می توانند دی وی دی های آموزش خیاطی استاد راوندی را از لینک زیر تهیه کنند .

دی وی دی آموزش خیاطی استاد قاسم راوندی

آموزش خیاطی - کپ پهلو

9 thoughts on “آموزش خیاطی ( دوخت لباس های بی ساسون و یقه سرخود )

 1. توضیحاتتون خیلی خوبه میشه در مورد الگو ودوخت کت وشلوار مردونه هم توضیحات کامل همراه باعکس بزارید ممنون میشم

 2. *سلام من برای اولین بار اومدم به سایتتون عاااااااااااااااااااااااااااااالییییییییییییییییییییی بود

 3. خخخخخخییییییییییییییییییییییلللللللللللللللللللللللللللیییییییییییییییییییییییییییییییی ممنون

 4. سلام دوست خوب و هنرمندم
  ممنونم از اموزشهای خوبتون
  تمام پستهاتون عالیه من هر روز سرمیزنم
  ولی دیر به دیر اپ میکنین!!!
  موفق باشید


  پروانه جون ما هر روز ظهر آپیم!

دیدگاهتان را بنویسید

Top