شما اینجا هستید
صفحه اصلی > هنر دستی > شمع سازی > آموزش شمع مرمری | ساخت شمع مرمری | شمع های نما مرمر

آموزش شمع مرمری | ساخت شمع مرمری | شمع های نما مرمر

یکی از راه های ساخت شمع سنگی ایجاد نمایی از سنگ مرمر با تکنیک لایه‌گذاری روی شمع‌های ساده است.

پس اگر شمع ساده‌ای به رنگ سفید خریده‌اید یا اینکه خودتان شمعی قالبی درست کرده‌اید و حالا می‌خواهید آن را به شمع های نما مرمر تبدیل کنید، تکنیک زیبای آموزش شمع مرمری را انتخاب کنید.

مواد لازم جهت ساخت شمع های نما مرمر:

شمع قالبی کروی‌ شکل

پوست‌کن

4 عدد کاسه گود فلزی

رنگ پودری به رنگ‌های صورتی، سفید و آبی

آموزش ساخت شمع مرمری:

1. ابتدا 4 ظرف توگرد فلزی متناسب با ابعاد شمع آماده کنید و داخل هرکدام مقداری پارافین جامد بریزید، به اندازه‌ای که پس از آب‌شدن پارافین، با فروکردن شمع داخل ظرف، تمام سطح شمع را پارافین مایع دربر گیرد.
حالا پارافین موجود در 3 ظرف را با اضافه‌کردن هریک از رنگ‌های سفید، آبی و صورتی به صورت مجزا، رنگ کنید. پارافین ظرف چهارم را همان‌طور بی‌رنگ باقی بگذارید. هریک از ظرف‌های حاوی پارافین را به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم حرارت داده و آنها را مایع کنید؛

آموزش شمع مرمری

سپس شمع را از قسمت سر فتیله با دست گرفته و تمام سطح آن را داخل پارافین آب شده صورتی‌رنگ فرو کنید و چند لحظه نگه‌دارید. پس از آن، شمع را بیرون آورده و 2 تا 3 دقیقه کنار بگذارید تا کاملا سرد شود.
2. حالا شمع را – که با لایه‌ای از پارافین صورتی پوشیده شده است – سه بار در پارافین سفید مایع، 3 دفعه در پارافین آبی ذوب شده، 3 بار در پارافین سفید و در نهایت یک‌بار در پارافین صورتی فرو کنید.

توجه داشته باشید پس از هربار فرو بردن شمع در پارافین، مدت 2 الی 3 دقیقه صبر کنید تا لایه پارافین رنگی به اصطلاح خود را بگیرد. سپس دوباره مرحله بعدی را انجام دهید.

3.به این ترتیب، شما مجددا شمعی صورتی‌ رنگ در اختیار دارید که برای آنکه راحت‌تر روی سطحی صاف مانند میز قرار گیرد، لازم است قسمت انتهایی آن را با چاقو ببرید.

4. سطح شمع سنگی را که با لایه‌های رنگی مختلف پوشیده شده است – با استفاده از انگشتان شست – خوب فشار دهید تا لایه‌ها فشرده‌تر شده و بیشتر به هم بچسبند.
آموزش شمع مرمری

. در این مرحله از پوست‌کن استفاده کرده و شروع به کندن لایه نازکی از سطح شمع – آن هم در بعضی قسمت‌ها به صورت منقطع – کنید. این کار را مانند پوست‌گرفتن یک پرتقال انجام دهید.

سپس جهت پوست‌کن را تغییر داده و آن را از بالا به پایین حرکت دهید البته پوست‌کندن در این مرحله نیز مانند قبل باید به صورت منقطع انجام گیرد.

آموزش شمع مرمری

به این صورت، لایه‌های مختلف زیرین با رنگ‌های متفاوت و فرم‌های گوناگون ظاهر شده و حالتی شبیه به سنگ مرمر روی شمع ایجاد می‌شود.

آموزش شمع مرمری

در پایان، ظرف حاوی پارافین بی‌رنگ را حرارت داده و پس از آب‌شدن آن، شمع نما مرمر را داخل پارافین بی‌رنگ فرو کنید.

به این ترتیب، تمام فرورفتگی‌ها و برجستگی‌هایی که بر اثر کاربرد پوست‌کن روی سطح شمع به‌وجود آمده است، به‌طور یکنواخت و بدون ایجاد تغییر در نمای طرح‌دار شمع با لایه‌ای از پارافین پوشیده می‌شود.

آموزش شمع مرمری

 

مطالب مرتبط با آموزش شمع مرمری :

آموزش شمع سازی

فیلم آموزش ساخت شمع

تزیین شمع

مدل شمع های زیبا

مدل شمع های ساخته شده توسط اعضاس سایت

ساخت جاشمعی

تزیین جاشمعی


دی وی دی آموزش شمع سازی

آموزش شمع سازی

11 thoughts on “آموزش شمع مرمری | ساخت شمع مرمری | شمع های نما مرمر

  1. سلام دوست عزیزم….خوبی….خسته نباشی………..
    وااااااااااااااااااااای چقدر اینا خوشگل هستن…….
    گل پسرم خوشگل شده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

Top