شما اینجا هستید
صفحه اصلی > هنر خیاطی > خانم توللی استاد طراحی دوخت و الگو خیاطی را بشناسید .

خانم توللی استاد طراحی دوخت و الگو خیاطی را بشناسید .

پس از انتشار دی وی دی های پرده دوزی ، نازک دوزی و دوخت لباس شب و عروس مربی هنری مژگانت توللی با استقبال خوب شما هنر دوستان عزیز از این دی وی دی های آموزشی مواجه شدیم و این موضوع مرا برآن داشت که با انتشار یک مصاحبه ی داغ و خواندنی از خانم توللی استاد طراحی دوخت و الگو خیاطی شما دوستان آی هدیه ای را بیشتر با این استاد جهانی خیاطی آشنا کنم . متن مصاحبه ی خبرنگار آی هدیه با خانم توللی استاد طراحی دوخت و الگو خیاطی را در زیر مطالعه کنید .

هر چقدر هم که خیاطی بلد باشم  …..   هرچقدر درزهایی را که با قرقره های مهربانیت سفت شده بشکافم و  ……  پنسهای خاطراتت را یک به یک پاره کنم ……. بی فایده است ……  این دل هر روز برایت تنگ تر می شود …

یک مربی جهانی در خیاطی ، استاد دانشگاه سینسیناتی آمریکا و مخترع ابزار قالب سازی بدن برای رسم الگو خیاطی

خبرنگار آی هدیه : لطفا خودتان را برای دوستان آی هدیه ای معرفی کنید .

خانم توللی : مژگانت توللی هستم متولد سال 1341 . در شیراز به دنیا آمده ام و دیپلم تجربی دارم . پس از آن هم دوره ی مدیریت آموزشی در فنی حرفه ای را گذراندم .

خبرنگار آی هدیه : خیاطی را از کی و چگونه آموزش دیده اید ؟

خانم توللی : مادرم مربی خیاطی بود و آموزشگاه خیاطی داشت ، من هم خیاطی را از ایشان آموختم و در آموزشگاه جهت اموزش خیاطی به ایشان کمک میکردم . پس از آن هم در سن 19 سالگی امتحان مربیگری دادم و قبول شدم .

خبرنگار آی هدیه : چه شد که به امریکا سفر کردید و با دانشگاه سینسیناتی مرتبط شدید ؟

خانم توللی : 5 سال پیش به خاطر تحصیلات پسرم ، همراه او به آمریکا سفر کردم . در ابتدا با یک تولیدی صنعتی جهت الگو سازی لباس همکاری می کردم از آنجایی که الگوهای دیجیتال طراحی می کردم کارم در آنجا خیلی مورد توجه قرار گرفت . بعد ار آن هم یک روز با ارائه ی رزومه ی کاری خودم به واحد استخدام دانشگاه سینسیناتی خیلی ناباورانه ، به عنوان مربی خیاطی برای گروه طراحی و دوخت استخدام شدم .

همچنین کتاب آموزشی دانشجویان طراحی و دوخت نوشته ی این جوکیم را به درخواست خود نویسنده ی کتاب ویرایش کرده و الگوهای موجود در کتاب را اصلاح کردم .

خبرنگار آی هدیه : در چه مقطعی در دانشگاه تدریس می کنید ؟

خانم توللی : من به دانشجویان مقطع کارشناسی رشته ی فشن دیزاین یا همان طراحی و دوخت تدریس می کنم .

الگو خیاطی

خبرنگار آی هدیه : به جز خیاطی در چه زمینه های هنری دیگری فعالیت دارید ؟

خانم توللی : همه ی رشته هایی که با خیاطی مرتبط است را کار کرده و آموزش داده ام مثل … عروسک سازی ، مهره دوزی ، پولک دوزی ، چروک کردن و غیره . البته همه ی این هنرها و دوخت لباس و دوخت یقه مثل ایران است و تقریبا خیاطی زبانی مشترک بین همه ی ملت هاست .

خبرنگار آی هدیه : آیا آموزشگاه حضوری هم دارید ؟

خانم توللی : بله داشتم ولی از مدتی است که ان را تعطیل کردم ، تقریبا از زمانی که به آمریکا سفر کردم . 32 سال آموزشگاه خیاطی داشتم و خیاطی ، الگو کشی و … را به هنرجویانم آموزش می دادم . وقتی به آمریکا سفر کردم دیگر نتوانستم در کلاس های آموزشگاه حضور داشته باشم و دو سالی آموزشگاه باز بود و تحت نظر مربیان دیگر به کار خودش ادامه می داد ولی بعد از آن تعطیلش کردم .

خبرنگار آی هدیه : متد آموزشی شما در خیاطی چیست ؟

خانم توللی : من همه ی متد ها را کار کرده ام و از ترکیب همه ی آنها الگو های خود را طراحی می کنم . برای هر قسمت از لباس مثل  یقه ، بالا تنه ، پایین تنه و … آن متدی که بهتر جواب دهد و زیبا تر باشد را استفاده می کنم و الگو های خود را به یک متد خاص محدود نکرده ام .

الگو خیاطی

خبرنگار آی هدیه : تا کنون چند محصول آموزشی منتشر کرده اید ؟

خانم توللی : 3 مجموعه دی وی دی شامل ؛ آموزش ظریف کاری ( نازک دوزی ) در دوخت که به آموزش نکات دوخت می پردازد و 4 حلقه دی وی دی آموزشی می باشد . آموزش لباس شب و عروس که 3 حلقه دی وی دی می باشد و آموزش پرده دوزی که به صورت انیمیشن و فیلم برای افراد مبتدی به آموزش پرده دوزی می پردازد . علاوه بر اینها 3 سری الگو آماده خیاطی به نام ” خیاطی سریع و آسان ” منتشر کرده ام که برای افراد مبتدی مجموعه ی ارزشمندی می باشد . و تعدادی کتاب آموزش خیاطی که برای هنرجویانم در آموزشگاه آماده کرده و تدریس می کردم .

خبرنگار آی هدیه : در این سالها چه مدارکی مرتبط با خیاطی دریافت کرده اید ؟

خانم توللی : مدرک مربیگری همه ی رشته های خیاطی را گرفته ام ؛ رشته ی نازک دوزی ، ضخیم دوزی ، لباس شب و عروس و …. .

خبرنگار آی هدیه : در صورت تمایل توضیحی در مورد نام مژگانت بدهید .

خانم توللی : پدرم نام مرا از میان اشعار حافظ انتخاب کرد ، مژگانت بخشی از شعر حافظ بود که پدرم برای نام من به آن تفال زده بود . البته حالا که به آمریکا سفر کرده ام به دلیل تلفظ بسیار سخت نامم برای آمریکایی ها ، نام ژانت را برای خودم انتخاب کرده ام .

خبرنگار آی هدیه : آیا فرزندان شما هم در زمینه های هنری نظیر خیاطی فعالیت دارند ؟

خانم توللی : من 2 تا پسر دارم و یک دختر . دخترم تا وقتی ایران بود آموزشگاه نقاشی داشت و الان هم که در سوئد زندگی می کند فعالیت های هنری خودش را قطع نکرده است .

خبرنگار آی هدیه :خانواده تان چقدر در این موفقیت شما سهیم هستند ؟

خانم توللی : اگر حمایت های خانواده نبود که هیچ وقت نمی توانستم فعالیت های خودم را گسترش و ادامه دهم . گاه گاهی از فعالیت های من خسته می شدند ولی خب هیچوقت مانع کار من نبودند .

الگو خیاطی

خبرنگار آی هدیه : چگونه با فروشگاه آی هدیه آشنا شدید ؟

خانم توللی : مدتی است که مشغول تحقیق و بررسی برای ساخت ابزاری هستم که اگر ساخته شود می تواند صنعت خیاطی را متحول کند . این ابزار که نام آن را ” ابزار قالب سازی بدن برای رسم الگو ” نامیده ام ، می تواند بر اساس اندازه های بدن الگوی مورد نیاز برای لباس شخص مورد نظر را طراحی و تحویل دهد . برای ساخت این ابزار وسیله هایی احتیاج داشتم که برای یافتن آنها وب را جستجو می کردم که به سایت خرازی و خیاطی فادیا رسیدم و بعد از آن هم با آی هدیه آشنا شدم . و همکاری ما با پیگیری های همکارانتان آغاز شد .

خبرنگار آی هدیه : مزیت آموزش خیاطی شما نسبت به دیگر آموزش های موجود در بازار چیست ؟

خانم توللی : خب من یک تجربه ی جهانی در آموزش خیاطی دارم ، حتی پیش از سفرم به آمریکا عضو موسسه بوردای آلمان بودم و به خاطر طراحی الگو هایم با اتوکد می توانم بگویم که از دیگر همکارانم در این حوزه آپدیت تر هستم .

خبرنگار آی هدیه : آینده ی کاری خود را چگونه ارزیابی می کنید ؟

خانم توللی : مهم ترین هدفم به نتیجه رسیدن ابزاری است که در مورد آن حرف زدم و البته موفقیت و استمرار برای تدریس در دانشگاه سینسیناتی آمریکا .

خبرنگار آی هدیه : کاربران علاقمند به خیاطی چگونه می توانند با شما در ارتباط باشند ؟

خانم توللی : با توجه به اینکه بیشتر سال را آمریکا هستم و قادر به پاسخگویی شماره موبایلم نیستم ، کاربران عزیز می توانند از طریق ایمیل با من در ارتباط باشند .

آی هدیه

انواع آموزش خیاطی خانم توللی استاد طراحی دوخت و الگو خیاطی  :

آموزش پرده دوزی خانم توللی

الگو خیاطی سریع و آسان 1

الگو خیاطی سریع و آسان 2

الگو خیاطی سریع و آسان 3

دیدگاهتان را بنویسید

Top