شما اینجا هستید
صفحه اصلی > هنر دستی > سرمه دوزی > آموزش سرمه دوزی | سرمه دوزی چیست ؟

آموزش سرمه دوزی | سرمه دوزی چیست ؟

سرمه دوزی دوخت انواع ملیله فلزی سرمه ( ملیله فلزی ) از الیاف طلا و نقره که تابیده و فنری شده بر روی پارچه ی ترمه را گویند . الیاف طلایی و نقره ای سرمه به علت تلالو خاصی که دارد مورد توجه هنردوستان ایرانی و خارجی می باشد .

سرمه‌دوزی به شکل ملیله دوزی که قطعات نقره و طلا به شکل مفتول تو خالی بوده از زمان هخامنشیان و ساسانیان رایج گشته و در زمان صفویان به اوج خود رسیده‌ است و اکنون با الیاف بدل طلا و نقره تهیه می‌شود و به همین دلیل در سطح گسترده مورد استفاده عوام می‌باشد و در گذشته جهت لباس و پرچم و روکش مقابر و پرده خانه خدا به کار می‌رفته‌ است .

سرمه دوزی

مشاهده بخشی از دی وی دی آموزش سرمه دوزی

نقوش متعددی که در سرمه دوزی به کار گرفته می شود عبارتند از :
انواع گلهای گلدانی و صحرایی و حاشیه ای و جناغی ، محرابی ، محرماتی راست و کج ، انواع بته جقه ای ها ، سروی ، سروچه ، گل بادامی ، انواع خطوط و کلمات بخصوص خطوط طغرایی ، معمایی ، مثنی ، دیوانی ، گلزار، اسلیمی و ختایی ، نقوش حیوانی و انسانی ، انواع پرندگان بخصوص طاووس ، جغد، خوشه های انگوری ، انواع میوه ها، ستاره ها ، سر ترنجی و نیم ترنجی و کتیبه ای و غیره ….

کاربرد سرمه دوزی :

از سرمه دوزی برای تزئین انواع تابلوهای تزئینی ، تزئینات دور یقه ، کمربند و کیسه های پول ، قلمدان ، شانه ، سرمه دان، رویه سینه ، حنابندان عروس ، سفره های قند ، بقچه سوزنی، سجاده سرمه دوزی ، پرده های نفیس ، جهیزیه عروس ، رویه جعبه های نفیس ، رو میزی سرمه دوزی ، رو کوسن ، و غیره استفاده می نمایند .
از مراکز سرمه دوزی می توان به شهرهای : اصفهان ، تهران ، بندرعباس ، کاشان ، یزد ، استان هرمزگان و قسمتی از استان کردستان و قزوین اشاره نمود .

سرمه دوزی

انواع دوختهای مورد استفاده در سرمه دوزی :

از انواع دوخت هایی که بیشتر در سرمه دوزی بکار می رود می توان به دوخت : زنجیره ای ، برگ دوزی ، جناغی ، دوردوزی ، مارپیچ الوان روی زنجیره ، دوخت ساتن ، دوخت مورب ، ساقه دوزی و بست دوزی ، دندان موشی و زیگزاگ های مختلف را نام برد .
از انواع سرمه های موجود می توان به سرمه مات ، سرمه الماسی ( شان شاین ) ، سرمه بلرسنت طلایی و نقره ای ، سرمه ساده و باریک و ضخیم و سرمه فرانسوی اشاره نمود .

سایر مطالب آموزش سرمه دوزی :

آموزش سرمه دوزی مدرن 1

آموزش سرمه دوزی مدرن 2

آموزش سرمه دوزی مدرن 3


علاقه مندان به هنر سرمه دوزی می توانند دی وی دی آموزش سرمه دوزی و روبان دوزی آی هدیه را تهیه کنند .

دی وی دی آموزش سرمه دوزی و روبان دوزی

آموزش سرمه دوزی و روبان دوزی

11 thoughts on “آموزش سرمه دوزی | سرمه دوزی چیست ؟

 1. *سلام سایتتون عالیه
  تلفظ صحیح سرمه دوزی چیه ؟
   من یه سی دی میخوام که کامل و جامع  باشه اینی که برا فروش گذاشتین کامله؟

 2. سلام
  ببخشید می خواستم بپرسم من تا حالا سرمه دوزی کار نکردم به نظرتون می تونم یاد بگیرم از روی سی دی خیلی دوست دارم یاد بگیرم البته شمام اگه راهنماییم کنین که از کجا باید شروع کنم و چه جوری
  ممنون میشم

 3. سلامــ نفسمــ

  خوشحالمــ کهـ خوبیـــ عشقمــــ

  بـــــــــووووووووســـ

 4. سلام دوست عزیز وبلاگ قشنگی داری

  به ما هم سر بزن

  در ضمن اگه موافقی تبادل لینک کنیم یه مطلب واسه تبادل لینک گذاشتم بیا ببین

  موفق باشی

دیدگاهتان را بنویسید

Top