شما اینجا هستید
صفحه اصلی > هنر دستی > روبان دوزی > گلدوزی همگام با آفاق امیریان توسط سوزن گلدوزی punch needle

گلدوزی همگام با آفاق امیریان توسط سوزن گلدوزی punch needle

گلدوزی همگام با آفاق امیریان توسط سوزن گلدوزی punch needle  را در این مطلب آموزش خواهید دید . به درخواست یکی از کاربران عزیز به نام خانم مژگان فروزنده  که این سوزن گلدوزی شگفت انگیز را از فروشگاه اینترنتی آی هدیه خریده بودند ولی متاسفانه به کمک آموزش های موجود نتوانسته بودند به گلدوزی بپردازند . برآن شدم که یک روش جدید برای استفاده از این سوزن گلدوزی ارائه کنم . آموزش زیر از کتاب آموزش دوخت برزیلی ، ابریشم دوزی برجسته و مخمل دوزی آفاق امیریان انتخاب شده است .

وسایل مورد نیاز برای مخمل دوزی با سوزن گلدوزی punch needle :

سوزن مخصوص گلدوزی ( این سوزن به صورت سنتی به نام شبه قالی هم موجود می باشد . )

نخ یا کاموای نازک

طرح مورد نظر

سوزن-گلدوزی
روش نخ کردن سوزن گلدوزی punch needle

هر سوزن دارای دو عدد ” سوزن نخ کن ” یدک می باشد . ” سوزن نخ کن ” را از سر سوزن داخل نمایید . به صورتی که از انتهای آن بیرون آید .

داخل حلقه ی بیرون آمده را نخ یا کاموای مورد نظر کرده و در این هنگام ” سوزن نخ کن ” را بیرون بکشید . به این ترتیب ، سوزن نخ می شود .

مرحله ی دوم : سوزن نخ کن را وارد سوراخ پشت سوزن کرده و نخ موجود در سوزن را از آن عبور دهید . سوزن نخ کن را بیرون بکشید .

طراحی در مخمل دوزی و درجه بندی سوزن :

کشیدن نقشه ها از پشت پارچه صورت می گیرد .

این سوزن ها دارای پیچی می باشد که به راحتی می توان آن را شل کرد و سر سوزن را به پایین یا بالا آورده چنانکه سر سوزن به حداکثر بیرون روی خود رسید . حلقه های افتاده روی پارچه ، بلند و اگر به وسط برسد حلقه هایی نرمال به دست می آید .

انواع سرهای سوزن :

در این بسته ها ، 2 عدد سر اضافه وجود دارد که با مراجعه به بروشور آن براحتی می توانید سرها را تعویض نمایید . سر ضخیم جهت نخ و کامواهای ضخیم به کار می رود و هرچه قطر سوزن کمتر شود ضخامت نخ کمتر را می طلبد .

سوزن-گلدوزی-2

روش دوخت با سوزن گلدوزی punch needle  :

سوزن را داخل پارچه ( از وارونه ) فرو کنید . تا انتهای سوزن ، داخل پارچه فشار دهید . سوزن را بالا آورده و با فاصله ی 1 تا 2 میلیمتر ذوباره سوزن را داخل نمایید . با تکرار عمل فوق سمت روی پارچه دارای حلقه های متعدد و دنبال هم می گردد .

چگونگی ادامه ی مسیر :

1 – می توان به صورت محیی کار را شروع و ادامه داده که هر چه به داخل طرح می رسید کوچکتر شده و دوخت به پایان می رسد .

2- روش دیگر دوخت به صورت ردیفی می باشد .

نکته :  چنانکه این کار برای لباس مصرف گردد  پس از پایان دوخت ، پشت آن را لایی بچسبانید . جهت قاب ها می توان یک لایه چسب چوب در محل دوخته شده بزنید .

سوزن-گلدوزی3

مخملی کردن طرح گلدوزی شده :

در هنر مخمل دوزی می توان به دو صورت از دوخت استفاده نمود . یکی به عنوان نقش حلقه که نیازی به عملیات خاص نداشته و دیگر اینکه سر حلقه ها را با قیچی چیده تا کار مخملی و مشابه فرش شود.


علاقه مندان به سوزن گلدوزی punch needle می توانند این سوزن شگفت انگیز را از لینک زیر تهیه کنند .

سوزن گلدوزی punch needle

490-1604-home

2 thoughts on “گلدوزی همگام با آفاق امیریان توسط سوزن گلدوزی punch needle

دیدگاهتان را بنویسید

Top