شما اینجا هستید
صفحه اصلی > هنر دستی > سرمه دوزی > آموزش سرمه دوزی شیرین حسینی | پر دوزی | سرمه دوزی چشم خروسی

آموزش سرمه دوزی شیرین حسینی | پر دوزی | سرمه دوزی چشم خروسی

آموزش سرمه دوزی شیرین حسینی | پر دوزی | سرمه دوزی چشم خروسی ؛ در اموزش های قبلی سرمه دوزی دوخت برگ و برجسته دوزی آن را آموزش دادیم در این مطلب می خواهیم به اموزش پر دوزی و یا سرمه دوزی چشم خروسی بپردازیم .  دوخت پر دوزی که با نام چشم خروسی در هنر سرمه دوزی شناخته شده است با استفاده از سرمه ی تراش و منجوق ترمه انجام می شود . برای این دوخت از سرمه هایی به اندازه ی 6 میلیمتر استفاده می کنیم . این دوخت جزء دوخت های تزیینی بوده و جهت تزیین وسط بته سرکج و سایر جاهایی که می خواهیم به شکل تزیینی پر شود دوخت می شود .

آموزش سرمه دوزی چشم خروسی :

برای سرمه دوزی چشم خروسی به روش زیر عمل کنید .

سوزن را از پارچه بیرون آورده ، یک سرمه ی 6 میلیمتری به سوزن می گیریم و از ابتدای تراش 1 میلیمتر سوزن داخل می شود و به درون پارچه فرو میکنیم هدف از اینکار این است که یک دایره بدوزیم .

سرمه-دوزی-پر-دوزی---
سرمه-دوزی-چشم-خروسی
بعد از اینکه دایره را کاملا کیپ و بسته دوختیم سوزن را از وسط دایره بیرون آورده یک عدد منجوق ترمه ( مروارید شیری ) از سوزن رد می کنیم و مجددا در همان مرکز دایره سوزن را فرو می کنیم .

اموزش-سرمه-دوزی
اگر سرمه ی تراش به اندازه ی کافی و کامل جمع شود دیگر نیازی به اینکه روی آن را بست بزنیم نیست . آما چنانچه دایره بزرگتر شود منجوق ترمه ( مروارید ) به داخل آن می افتد که البته نباید این طور شود . و بهتر است از همان ابتدا سرمه ی تراش به اندازه ی کافی جمع شود بطوری که مروارید دقیقا روی آن قرار بگیرد اما اگر سرمه ی تراش بزرگتر از حد معمول بود می توان آن طرف آن را با استفاده از یک بست محکم کرد .

آموزش-سرمه-دوزی-توپر-دوزی
سرمه دوزی چشم خروسی و روش زدن بست :

سوزن را از بیرون دایره ی تراش بیرون می آوریم و با استفاده از یک نخ نازک (  یک لا ) سوزن را به داخل دایره فرو برده و بدین ترتیب نخ یک لا از لابلای نخ تراش رد شده و باعث محکم شدن آن می شود .

سرمه-دوزی-


علاقه مندان به آموزش تصویری سرمه دوزی می توانند دی وی دی اموزش سرمه دوزی را از لینک زیر تهیه کنند .

دی وی دی آموزش سرمه دوزی

آموزش سرمه دوزی

4 thoughts on “آموزش سرمه دوزی شیرین حسینی | پر دوزی | سرمه دوزی چشم خروسی

  1. سلام من ی سوال دارم توی طرحها دوخت اریب پیچ به صورتی هست که انگار نوار سرمه رو قرار داده وفقط بست زدیم آیا به این صورت هست یا نه؟ توی بیشتر کارهای اینترنتی این شکلی دیده میشه

دیدگاهتان را بنویسید

Top