شما اینجا هستید
صفحه اصلی > هنر دستی > سرمه دوزی > سرمه دوزی | آموزش سرمه دوزی |طرح سرمه دوزی

سرمه دوزی | آموزش سرمه دوزی |طرح سرمه دوزی

هنر سرمه دوزی روی ترمه ، منجوق دوزی ، ملیله دوزی ، ترمه دوزی و مروارید دوزی از دیرباز در کشور عزیزمان ایران رواج داشته که به طور عمده به دست توانمند زنان هنرمند ایرانی انجام شده است . امروز هم خانم های با سلیقه و شیک پوش ، این هنر ارزشمند را توسط افراد هنرمند و گمنام ، که عاشق این رشته ی هنری هستند ، بر روی لباس های خود استفاده می کنند . آموزش زیر از کتاب ” آموزش سنگ دوزی ” از زهره معین افشار انتخاب شده است . طرح های زیبای سرمه دوزی به همراه آموزش زنجیره دوزی با انواع سرمه  را می توانید در ادامه ی مطلب مشاهده کنید.

آموزش سرمه دوزی مرحله به مرحله تصویری

سرمه دوزی انواع زنجیره :

این دوخت را با نخ های الوان یا سرمه های مات و براق اجرا میکنیم و با جنس های ملیله ، منجوق یا مروارید ، به دلیل ضخامت انها قابل اجرا نیست .

سرمه-دوزی-1

سوزن را از روی خط در می آوریم . به اندازه ی 3 سانیمتر سرمه قیچی کرده ، داخل نخ می بریم و سرمه را جلوی نقطه ی سوزن حلقه می کنیم و از کنار نقطه سوزن داخل و وسط حلقه ی سوزن را خارج و دوباره تکرار می کنیم .

سرمه-دوزی-2

قبلا با نخ این دوخت را تمرین کنید سپس سرمه سربیندازید .  در صورت استفاده از سرمه های ضخیم قد سرمه را به اندازه ی حلقه ی مورد نظر قیچی می کنیم . پس از اجرای زنجیره ، در صورت تمایل ، می توانیم داخل حلقه ها را مروارید ، سنگ ، کریستال گرد و یا مهره های چوبی قرار دهیم .

سرمه-دوزی-3


می توانید برای اموزش سرمه دوزی مجموعه دی وی دی آموزش سرمه دوزی و روبان دوزی آفاق امیریان را از لینک خرید زیر تهیه فرمایید.

خرید اینترنتی مجموعه دی وی دی آموزش سرمه دوزی و روبان دوزی آفاق امیریان

دیدگاهتان را بنویسید

Top